Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | CNC |
| Brand | Pioneer |
| Material | Cast Iron |
| Table Size | 600 x 300 mm |
| Spindle Speed | 2800 rpm |
| Spindle Taper | ER |
| Model Name/Number | PMD Series Model 1 CNC |
| Automation Grade | Automatic |
| Application Type | Keyway Cutting |
| Country of Origin | Made in India |
| Max. Spindle Speed | 3600 RPM |
| Table Feed | 0-1200mm/min |
| Shaft Diameter | 9-65mm |
| Max. Length of Key-Way | 250mm |
| Key-Way Size | 3-16mm |
| Depth of Cut | 0.1 to 0.5mm |
| Drill Size | 3-16mm |
| Standard Collet | ER-25 |