Product Details:
| Machine Type | Semi Automatic |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Motor Power | 2 HP |
| Brand | Pioneer |
| Material | Mild Steel |
| Table Size | 500 x 250 mm |
| Spindle Speed | 2600 rpm |
| Spindle Taper | ER |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Voltage | 3-Phase 440V |
| Country of Origin | Made in India |
| Max. Spindle Speed | Upto-2800 RPM |
| Table Feed | 0-900mm/min |
| Shaft Diameter | 20-100mm |
| Max. Length of Key-Way | 5-200mm |
| Key-Way Size | 3-20mm |
| Depth of Cut | 0.1mm |
| Standard Collet | ER-32 |
This is an automatic key-way milling machine specially designed for making key-ways on shafts. It is robustly design SERVO Mechanism to achieve precise key-ways at high production. In this machine depth of cut is controlled by SERVO MOTOR and the shaft is clamped with self-centering vice.
The Programmable Logic Controller (PLC) provides automatic feed with variable depth of cut as per stroke requirement. At desired final depth, the machine gets automatically stopped with instant sound of buzzer and spindle automatically reaches to its home position.
Features:
Automatic feed count
Easily achieve P9 Tolerance
Self-centering vice is used for holding the workpieces
Ease length setting of performing Key-way operation
Silent operation & smooth cutting
Easy to operate for any lay-man person
Easy operation compared to lathe machine or conventional milling machine
Maintenance free machine.
Industrial Applications:
Tablet Die-punch (Pharmaceutical) industry
Gearbox, Submersible Pump & Electric Motor Manufacturers
Textile, Printing & Packaging Machinery Manufacturers
Engineering Job Works
Machine Tool Industry
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Fully Automatic |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Motor Power | 2 HP |
| Brand | Pioneer |
| Material | Cast Iron |
| Table Size | 500 x 250 mm |
| Spindle Speed | 100-4000 rpm |
| Spindle Taper | ER |
| Model Name/Number | PTS Series Model 3 |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Max. Spindle Speed | Upto 2800 RPM |
| Table Feed | 0-1200mm/min |
| Shaft Diameter | 9-65mm |
| Max. Length of Key-Way | Upto 300mm |
| Key-Way Size | 3-12mm |
| Depth of Cut | 0.1 to 0.4mm |
| Standard Collet | ER-20 |
This automatic key-way milling machine specially designed for making key-ways on various workpieces. It is robustly design with SERVO Mechanism to achieve precise key-ways at high production. In this machine depth of cut and Table length are controlled by SERVO MOTORS.
The Programmable Logic Controller (PLC) provide smooth function of Spindle Mechanism and Table length control. Human Machine Interface (HMI) grant automatic Depth of Cut and intelligent Table length setting. At the end, achieving desired depth, the machine gets automatically stopped with instant buzzer sound. The Spindle and Table are automatically reaches to its home position after successfully completion of one job cycle.
Product Details:
| Machine Type | Semi Automatic |
| Motor Power | 1 HP |
| Brand | Pioneer |
| Material | Cast Iron |
| Table Size | 400 x 200 mm |
| Spindle Speed | 2600 rpm |
| Spindle Taper | ER |
| Model Name/Number | PKM Series Model 2 |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Max. Spindle Speed | 2600 RPM |
| Table Feed | 0-600mm/min |
| Shaft Diameter | 15-85mm |
| Max. Length of Key-Way | 5-200mm |
| Key-Way Size | 3-16mm |
| Depth of Cut | 0.1mm |
| Standard Collet | ER-25 |
Product Details:
| Machine Type | CNC |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Motor Power | 5 HP |
| Brand | Pioneer |
| Material | Cast Iron |
| Table Size | 600 x 300 mm |
| Spindle Speed | 2800 rpm |
| Spindle Taper | BT |
| Model Name/Number | PMD Series Model 3 |
| Country of Origin | Made in India |
| Operation Mode | Full Automatic |
| Max. Spindle Speed | 2800 RPM |
| Table Feed | 15m/min |
| Shaft Diameter | 20-120mm |
| Max. Length of Key-Way | 500mm |
| Key-Way Size | 3-25mm |
| Depth of Cut | 0.1 to 2.0 mm |
| Standard Collet | ER-40 |
Product Details:
| Machine Type | Semi Automatic |
| Motor Power | 1 HP |
| Brand | Pioneer |
| Material | Cast Iron |
| Table Size | 500 x 250 mm |
| Spindle Speed | 2600 rpm |
| Spindle Taper | ER |
| Model Name/Number | PKM Series |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Voltage | 440V |
| Country of Origin | Made in India |
| Max. Spindle Speed | 2440 RPM |
| Table Feed | 0-600mm/min |
| Shaft Diameter | 9-65mm |
| Max. Length of Key-Way | 5-150mm |
| Key-Way Size | 3-12mm |
| Depth of Cut | 0.1mm |
| Standard Collet | ER-20 |
Product Details:
| Machine Type | Fully Automatic |
| Motor Power | 2 HP |
| Brand | Pioneer Automation |
| Material | Mild Steel |
| Table Size | 600 x 300 mm |
| Spindle Speed | 2800 rpm |
| Spindle Taper | ER |
| Model Name/Number | PSA Series Model 3 |
| Country of Origin | Made in India |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Max. Spindle Speed | 2800 RPM |
| Table Feed | 0-800mm/min |
| Shaft Diameter | 9-100mm |
| Max. Length of Key-Way | 200mm |
| Key-Way Size | 3-20mm |
| Depth of Cut | 0.1 to 0.3mm |
| Standard Collet | ER-32 |
Product Details:
| Machine Type | Fully Automatic |
| Motor Power | 2 HP |
| Brand | Pioneer |
| Material | Mild Steel |
| Table Size | 500 x 250 mm |
| Spindle Speed | 2800 rpm |
| Spindle Taper | ER |
| Model Name/Number | PSA Series Model 2 |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 440V |
| Country of Origin | Made in India |
| Max. Spindle Speed | Upto 2800 RPM |
| Table Feed | 0-600mm/min |
| Shaft Diameter | 9-85mm |
| Max. Length of Key-Way | 5-200mm |
| Key-Way Size | 3-16mm |
| Depth of Cut | 0.1 to 0.3mm |
| Standard Collet | ER-25 |
Product Details:
| Machine Type | Fully Automatic |
| Motor Power | 2 HP |
| Material | Cast Iron |
| Table Size | 500 x 250 mm |
| Spindle Speed | 2800 rpm |
| Spindle Taper | ER |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Pioneer |
| Model Name/Number | PSA Series Model-1 |
| Max. Spindle Speed | Upto 2800 RPM |
| Table Feed | 0-600mm/min |
| Shaft Diameter | 9-65mm |
| Max. Length of Key-Way | 5-150mm |
| Key-Way Size | 3-12mm |
| Depth of Cut | 0.1 to 0.3mm |
| Standard Collet | ER-20 |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Keyway Width | 4 mm |
| Cutter Diameter | 16 mm |
| Material Grade | HSS |
| Cutting Length | 20 mm |
| Shank Diameter | 20 mm |
| Coating | AlTiN |
Product Details:
| Mounting Type | Fixed |
| Motor Power | 1 HP |
| Machine Type | Semi Automatic |
| Brand | Pioneer |
| Material | Mild Steel |
| Table Size | 400 x 200 mm |
| Spindle Speed | 2600 rpm |
| Spindle Taper | ER |
| Model Name/Number | PKM Series Model-1 |
| Usage/Application | Tablet Die-punch (Pharmaceutical) industry Gearbox, Submersible Pump & Electric Motor Manufacturers |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Mounting Type | Fixed |
| Motor Power | 2 HP |
| Machine Type | Fully Automatic |
| Brand | Pioneer |
| Material | Mild Steel |
| Table Size | 500 x 250 mm |
| Spindle Speed | 2600 rpm |
| Spindle Taper | ER |
| Model Name/Number | PTS Series Model 2 |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |