Keyway Machine
Manufacturer of a wide range of products which include automatic chavi gala machine and keyway broaching machine.
Automatic Chavi Gala Machine
Approx. Price: Rs 1,75,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Metal Cutting Machines |
| Brand | Pioneer |
| Table Size | 400 x 200 mm |
| Spindle Speed | 2600 rpm |
| Spindle Taper | ER |
| Cutter | Fully Automatic |
| Model Name/Number | PKM Series Model-2 |
| Voltage | 3 Phase |
| Frequency | 50Hz |
| Weight | 600KG |
| Number Of Spindles | One |
| Motion Axis | X and Z |
| Operator Control | Numeric Control |
| Power Supply | 3 Phase |
| Input Frequency | 50 Hz |
| Power Consumption | 3 KW |
| Motor Rotation Speed | 2800 RPM |
An automatic key-way milling machine specially designed for making key-ways on various workpieces. It is robustly design to give precise keyways at high production.
The workpiece is clamped with self-centering vice. The table feed is automatic along with 0.1 mm / stroke depth of cut. At achieved desire final depth the machine gets automatically stopped with instant sound of buzzer.
Additional Information:
- Delivery Time: Ready Available
Approx. Price: Rs 5,00,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Configuration Type | Horizontal |
| Machine Structure | Horizontal |
| Automation Level | Fully Automatic |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Control Type | PLC |
| Operation Type | Hydraulic |
| Operation | Hydraulic |
| Brand | Pioneer Automation |
| Weight | 1500kg |
| Voltage | 415 v |
| Power | 5 kw |
| Material | Mild Steel |
| Machine Type | Broaching |
This Horizontal Broaching Machine is a game-changer for your machining needs. With its sturdy construction and precise cutting capabilities, it is sure to improve your productivity and efficiency in no time. Say goodbye to lengthy setup times and struggling with tough materials – this machine will handle it all with ease.