Product Details:
| Max Drill Diameter | Up to 10 mm |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Spindle Speed | Up to 1500 rpm |
| Number Of Spindles | 1 spindle |
| Spindle Stroke | Up to 50 mm |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Mounting Type | Special Purpose |
| Brand | Pioneer |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 440V |
| Country of Origin | Made in India |
| Center Bit Size | 5mm - 12mm |
The new Center Cutting Drilling Machine is specifically designed to make countersink on Shafts for Between Center Turning & Grinding Jobs.