Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Component Dia | 40 mm |
| Component Length | On Side |
| Spindle Count | Single Spindle |
| Spindle Speeds | 2400 RPM |
| Operation Type | Centering, Drilling |
| Clamping Type | V Block Clamp |
| Control Type | PLC |
| Model Name/Number | PCD Series Model 1 |
| Power | 3-Phase |
| Brand | Pioneer |
| Voltage | 440V |
| Feed Type | Power Feed |
| Coolant System | With Coolant |
| Machine Voltage | 415 V |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Component Dia | 60 mm |
| Component Length | 300 mm |
| Spindle Count | Single Spindle |
| Operation Type | Centering, Facing |
| Control Type | Conventional |
| Clamping Type | V Block Clamp |
| Feed Type | Power Feed |
This is an automatic face milling machine specially designed for cutting a flat surface perpendicular to the axes of the milling cutter. This process removes the material by rotating the facing tool in the counterclockwise direction as the table feeds the workpiece across the cutter. It is robustly design to achieve precise flat surface at high production. The workpiece is clamped with self-centring vice. At desired achieving flat surface on workpiece, machine gets automatically stopped with instant buzzer.
Features: