Product Details:
| Orientation | Horizontal |
| Brand | Pioneer |
| Material | Mild Steel |
| Capacity | 0.5 ton |
| Spindle Taper | Special |
| Spindle Speed | Upto 1000 RPM |
| Model Name/Number | PFM Series |
| Voltage | 440V |
| Country of Origin | Made in India |
| Possible Workpiece Length | Upto 1000mm |
| Workpiece Admitted Dia. In Vice | Upto 40mm |
| Clamping System | Self Centering Vice |
| Machine Type | Semi Automatic |
| Automation Grade | Automatic |
This is an automatic face milling machine specially designed for cutting a flat surface perpendicular to the axes of the milling cutter. This process removes the material by rotating the facing tool in the counterclockwise direction as the table feeds the workpiece across the cutter. It is robustly design to achieve precise flat surface at high production. The workpiece is clamped with self-centring vice. At desired achieving flat surface on workpiece, machine gets automatically stopped with instant buzzer.
Features:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Max Facing Dia | 1000 mm |
| Table Diameter | 1000 mm |
| Machine Type | Vertical |
| Material | Cast Iron |
| Control Type | Conventional |
| Table Speed | 5-100 rpm |
| Bed Type | Flat Bed |
| Model Name/Number | PFM Series Model 1 |
| Brand | Pioneer |
| Automation Grade | Automatic |
| Spindle Speed | 1000 RPM |
| Country of Origin | Made in India |
| Possible Workpiece Length | 1000mm |
| Workpiece Admitted Dia. in Vice | 60mm |
| Clamping System | Self Centring Vice |