Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Control Unit | Manual |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Power Source | Electric |
| Collet Size | ER-20 |
| Power | 400VAC |
| Brand | Pioneer |
| Country of Origin | Made in India |
| End Mill Diameter | 12mm |
| Standard Collet | ER-20 |
| Wheel Material | Alloy |
| Body Material | Cast Iron |
An End-Mill Cutter Grinder is designed for Re-sharpening of the solid Carbide end-mill cutters by grinding perfect cutting angles to minimise cutting load while milling. It gives the best finishing cutter surface, provide high dimensional accuracy in any milling job. A Diamond wheel is directly mounted with high power motor, the collet fixture mounted with variable angle adjustment control which provide ease and fast operation.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Type | Portable |
| Power Source | Electric |
| Tool Type | End Mill Cutter |
| Weight | 50 kg |
| Brand | Pioneer |
| Country of Origin | Made in India |
| Wheel Material | Alloy |
| Body Material | Cast Iron |
| Diameter | 16mm |
| Standard Collet | ER-25 |