Cnc Machine
We are a leading Manufacturer of cnc milling machine and cnc mini milling machine from Ahmedabad, India.
Approx. Price: Rs 15,00,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| X Travel | 500 mm |
| Spindle Power | 5.5 kW |
| Machine Orientation | Vertical |
| Spindle Speed | 6000 rpm |
| Spindle Taper | BT40 |
Welcome to our cutting-edge CNC Milling Machine! This powerful tool is perfect for precision machining, whether you're a professional in the industry or a DIY enthusiast. With its advanced technology and high-quality materials, this machine will bring your projects to the next level.
Approx. Price: Rs 18,00,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| X Travel | 500 mm |
| Table Size | 650x450 |
| Spindle Power | 3.7 kW |
| Motor Power | 5 HP |
| Material | Mild Steel |
| Spindle Speed | 6000 rpm |
| Axis Count | 3 axis |
| Spindle Taper | BT/ER |
| Usage/Application | Milling |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 415V |
| Weight | 2800 |
| Warranty | 12 Month |
| Capacity | 500x300x300 |
PIONEER CNC MILLING MACHINE PCM Series (Fixed Table) provides an economical solution for milling jobs in a compact package that is loaded with full-size features.
Additional Information: