Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Orientation | Vertical |
| Motor Power | 1 HP |
| Machine Type | Fully Automatic |
| Brand | Pioneer |
| Material | Mild Steel |
| Capacity | ER Spindle |
| Spindle Speed | 2440 RPM |
| Spindle Taper | ER20 |
| Model Name/Number | PSA Series Model 1 |
| Automation Grade | Automatic |
| Cross Travel | 200 mm |
| Power | 3.75 kw |
| Longitudinal Travel | 500 mm |
| Product Type | SPM |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Semi Automatic |
| Keyway Width | 12 mm |
| Mounting Type | Fixed |
| Broach Length | 150 mm |
| Brand | Pioneer Automation |
| Broach Material | Carbide |
| Table Size | 500 x 250 mm |
| Pitch Circle Range | 10–25 mm |
| Spindle Speed | 2600 rpm |
| Tolerance Class | P9 |
| Spindle Taper | ER |
| Coating | TiAlN Coated |
| Country of Origin | India |
| Power | 2.2 kW |
Product Details:
| Drilling Capacity | 20 mm |
| Spindle Travel | 150 mm |
| Table Size | 600×250 mm |
| Motor Power | 3 HP |
| Material | Cast Iron |
| X Axis Travel | 300 mm |
| Y Axis Travel | NO |
| Spindle Speed | 150–3000 rpm |
| Model Name/Number | PMD Series Model 2 |
| Brand | Pioneer |
| Max. Spindle Speed | 2800 RPM |
| Table Feed | 0-1200mm/min |
| Shaft Diameter | 20-85mm |
| Max. Length of Key-Way | 400mm |
| Key-Way Size | 3-20mm |
| Depth of Cut | 0.1 to 0.5mm |
| Standard Collet | ER-32 |
An automatic key-way milling & drilling machine PMD series specially designed for making multiple key-way and multiple drilling operations. PMD series is robustly design with LM guide ways along with SERVO mechanism.
The motion controlled PLC provide smooth function of Spindle and Table mechanism. Human Machine Interface (HMI) grant automatic Depth of Cut and table length setting. At the end, achieving desired key-ways / drills specification, the machine gets automatically stopped with instant buzzer sound. The spindle and table are automatically reaches to its home position after successfully completion of job cycle.
Product Details:
| Drilling Capacity | 20 mm |
| Type of Drilling Machine | CNC |
| Spindle Travel | 200 mm |
| Table Size | 600×250 mm |
| Material | Cast Iron |
| X Axis Travel | 500 mm |
| Y Axis Travel | NO |
| Spindle Speed | 150–3000 rpm |
| Model Name/Number | PMD-CNC |
| Brand | Pioneer |
| Body Material | C I |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Max. Spindle Speed | Upto 8000 RPM |
| Table Feed | 0-1200mm/min |
| Shaft Diameter | 9-100mm |
| Max. Length of Key-Way | Upto 500mm |
| Key-Way Size | 3-24mm |
| Depth of Cut | 0.1 to 0.5mm |
| Drill Size | 3-24mm |
| Standard Collet | ER-40 |